Festiwal Filmoteki Szkolnej 2015 z udziałem ZSP Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli

Złota Kościuszkowska na Festiwalu Filmoteki Szkolnej w Warszawie

 

11-12 czerwca 2015 roku w Warszawie odbył się 6. edycja Festiwalu Filmoteki Szkolnej. W tym roku w programie znalazły się pokazy filmów młodych twórców, wystawa plakatów, warsztaty oraz możliwość ciekawej rozmowy z filmowcami. Z młodzieżą spotkali się między innymi Tomasz Wasilewski, Magdalena Czerwińska i Sebastian Fabijański.

Festiwal Filmoteki Szkolnej

Festiwal Filmoteki Szkolnej dał niepowtarzalną okazję do spotkania młodych kinomanów, którzy realizują swoje pierwsze filmy, świadomie dyskutują o oglądanych produkcjach oraz organizują filmowe akcje angażując w to szkoły i lokalne społeczności. W 6. edycji wydarzenia wzięła udział rekordowa liczba uczestników. Do Warszawy przyjechało ponad 150 uczniów oraz 50 pedagogów z całej Polski! Na festiwalu była też delegacja Złotej Kościuszkowskiej: Dominika Cichoń ( 1TB), Katarzyna Hanejko ( 1TLE), Lucjan Jaworski (1TB) pod opieka pani Justyny Świecy.

Inspirujące rozmowy o kinematografii

11 czerwca w kinie Muranów młodzież  dyskutowała z krytykami o oglądanych filmach. Spotkanie poprowadzili Kaja Klimek i Błażej Hrapkowicz. Z kolei 12 czerwca uczniowie spotkali się w Warszawskiej Szkole Filmowej i Kinie Elektronik z reżyserami, aktorami, operatorami i krytykami filmowymi. Goście zasiedli przy stolikach tematycznych, do których młodzież dołączała w grupach na 12 minut rozmowy. Zaproszeni eksperci opowiadali o tajnikach swojego zawodu.

Gośćmi Festiwalu byli m.in.: reżyser Tomasz Wasilewski (Płynące wieżowce), aktorzy Magdalena Czerwińska (Bogowie) i Sebastian Fabijański (Jeziorak).

Filmowa koalicja

Do Warszawy przyjechali laureaci konkursów „Nakręć się”, „Skrytykuj.pl” „Ogólnopolskiego Konkursu na Plakat Filmowy” oraz „Filmu na horyzoncie”, organizowanych przez różne instytucje upowszechniające kulturę filmową. Podczas festiwalu zaprezentowano nagrodzone prace młodych twórców – krótkie filmy i plakaty do słynnych polskich produkcji, a nastoletni krytycy podzielili się swoimi wrażeniami z obowiązków jurorskich na festiwalach filmowych.  Lucjan Jaworski wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat Filmowy  otrzymał nagrodę  z rąk Anny Sienkiewicz-Rogowskiej – Pełnomocnik Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. upowszechniania kultury filmowej, dr. Macieja Ślesickiego – Kanclerza Warszawskiej Szkoły Filmowej, Alicji Pacewicz – Wiceprezeski Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz prof. Krzysztofa Hejke z PWSTiTV w Łodzi.

 Mapa Dojazdu

Napisz do nas