We Are the Best!

30 grudnia 2014
godz. 20.00
reż. Lukas Moodysson

Po okresie obyczajowo i estetycznie rozszalałych eksperymentów w rodzaju „Kontenera” i „Dziury w sercu” Lukas Moodysson wraca swoim najnowszym filmem do stylu, w jakim rozpoczynał karierę. Podobnie jak zrealizowane 16 lat temu „Fucking Amal”, „We Are the Best!” przynosi niezwykle celny portret niedoli okresu dojrzewania. Szwedzki reżyser jak mało kto zdaje się umieć uchwycić ten moment, w którym wielka niewiadoma dorosłej przyszłości powoli zaczyna nabierać kształtów.

Moodysson opiera swoją historię na znajomym schemacie. Dwie szkolne outsiderki postanawiają założyć zespół punkowy – znajdują trzecią towarzyszkę, pokonują szereg przeciwności na swojej drodze i w finale mogą wreszcie zagrać pierwszy koncert. Ale konwencja „filmu o początkującej grupie muzycznej” dostarcza twórcy zaledwie szkielet, który może swobodnie obudowywać tym, co go interesuje. A nie jest to mechanika fabuły i tak zwane „perypetie”. Brak w „We Are the Best!” jakichś szczególnych dramaturgicznych wybojów, są za to wiarygodnie oddane realia (Szwecja lat 80.) i akcent położony na pogłębienie charakterów. W rezultacie najnowszą propozycję Moodyssona ogląda się trochę jak dokument, przegląd najważniejszych momentów z kilku miesięcy życia pewnej pary 13-letnich uczennic. To kino totalnie niepozorne, ale zarazem absolutnie mistrzowskie.

Aż prosi się o słowo „wirtuozerskie”, ale kłóci się ono z wymową i tonem całości. Punk jest tu nie tylko na tapecie, jego ducha czuje się w lekkiej, bezpretensjonalnej realizacji. Minimum środków, maksimum efektu.

Bilet: 10 zł – normalny / 5 zł – ulgowy
Bilet ulgowy przysługuje uczniom, studentom, emerytom, rencistom, osobom bezrobotnym, słuchaczom UTW i USL oraz posiadaczom karty „Aktywni 60+”Mapa Dojazdu

Napisz do nas