SHORT WAVES 2015

17 marca 2015
godz. 20.00
Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych

SHORT WAVES GRAND PRIX 2015 to 7 najlepszych polskich filmów krótkometrażowych, wybranych spośród niemal 280 zgłoszonych tytułów. Każdy z nich bezwzględnie spełnia najważniejsze kryterium selekcjonerów: jakość artystyczną. Każdy z nich to także historia opowiedziana w inny sposób, przy użyciu różnych środków wyrazu. Tak otrzymaliśmy świeży, zaskakujący obraz polskiego krótkiego kina, z którego jesteśmy dumni. Dlatego też bez wahania prezentujemy go na całym świecie i jednocześnie oddajemy sprawę w Wasze ręce. Wybierzcie najlepszy z nich. SHORT WAVES GRAND PRIX 2015 to Wasza nagroda. Nie przegapcie pokazów konkursowych!

Podczas zeszłorocznej edycji wygrał film „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego – nominowany do Oscarów 2015 w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

NAJWYŻSZY
Katarzyna Gondek
Dokument / 2014 / 20’
Katarzyna Gondek weszła z kamerą między majestat a szlifierkę. Nabożnie przyglądała się historii największego papieża na świecie: 14-metrowego Jana Pawła II z kompozytu. W efekcie z niedowierzaniem oglądamy dokument o wierze, która buduje.

FISZ EMADE TWORZYWO – PYŁ
Marek Skrzecz
Teledysk / 2014 / 4’41”
O świętach polskich traktuje już wiele dzieł filmowych i literackich. Marek Skrzecz uzupełnia ten zbiór o teledysk na temat święta przypadającego 52 razy w roku: soboty. „Pył” to historia brawurowego traktorzysty, który potrafi zatańczyć nawet transformację polskiej wsi.

NIEBIESKI POKÓJ
Tomasz Śliwiński
Animacja / 2014 / 14’26”
Tomasz Siwiński namalował ból. Na niebiesko, rzekomo kojącym kolorem. Wraz z głównym bohaterem lądujemy zamknięci w pokoju, z którego jest tylko widok, nie ma zaś wyjścia. Nie próbujcie więc wybić ekranu.

FRAGMENTY
Aga Woszczyńska
Fabuła / 2014 / 25′
Świat przedstawiony we „Fragmentach” rozpada się powoli. Para bohaterów zaklina rzeczywistość w designerskim lochu na kredyt, tam jednak nie mieszczą się już nawet emocje. Jeśli więc w trakcie filmu poczujemy chłód, to bynajmniej nie dlatego, że na sali wysiadła klimatyzacja.

TO BYŁOBY COŚ PIĘKNEGO
Anna Morawiec
Dokument / 2014 / 17′
Pani Aleksandra twardo stąpa po ziemi. Dlatego postanowiła zamieszkać na Marsie. Decyzję podjęła chwilę po tym, kiedy dowiedziała się, jaką przyszłość szykuje dla niej ZUS. W tym inspirującym dokumencie Anna Morawiec przenikliwie bada relacje polskiego systemu emerytalnego i kosmosu.

THE DUMPLINGS – TECHNICOLOR YAWN
Arek Nowakowski
Teledysk / 2014 / 2’22”
Na pewno dużo już przeżyłeś, sporo widziałeś, byłeś w wielu miejscach i rozmawiałeś z różnymi ludźmi. Prawda? No to teraz przeżyjesz, zobaczysz i usłyszysz jeszcze więcej. W tym soczystym teledysku brakuje tylko nudy.

ŁAŹNIA
Tomek Ducki
Animacja / 2013 / 4’20”
Oto dwie stare kobiety po raz kolejny wchodzą do wody, żeby przepłynąć zwyczajową odległość. Tym razem jednak będzie inaczej, na odwrót. W niezwykłej animacji Tomka Duckiego drugie dno istnieje naprawdę.

BILETY:  10 ZŁ NORMALNY, 5 ZŁ – ULOWY* (uczniowie, studenci, renciści, emeryci, osoby bezrobotne)

 

Plakat SHORT WAVES 2015 mediumMapa Dojazdu

Napisz do nas